Шарено а необично-Печатење на слики на форекс-Поп-Арт стил

Шарено и необично – ПОП-АРТ!

Поп-арт е уметничко движење кое се појави во средината на 1950-тите во Велика Британија и доцните 1950-ти години во Соединетите држави. Тоа претставуваше предизвик за традиционалната ликовна уметност преку вметнување слики од популарната култура како што се реклами, вести итн. Поп-арт е провокативен и смел, силен и шарен стил на ентериер, со постери на Мерилин Монро, блескави бои и изобилство на декор.

Печатење на слики на форекс за повеќе инфо кликнете ТУКА

SLIKA 1 Pop art 1280x850

Овој стил е скандалозен и енергичен; не следи никакви правила и нè изненадува со својата посебност. Тој е вистинскиот избор за смели, мистериозни и елегантни луѓе, бидејќи нуди одличен начин на комбинирање смели бои и контрасти што ескалираат во сите простории.Претставува возбудлив стил на внатрешен дизајн кој се фокусира на популарната култура; тоа значи смели бои, светли движења и впечатливи знаци. Тоа е тренд што сака да биде забележан и постојат најразлични методи и техники што се користат од страна на оние кои сакаат да го уредат својот дом во поп-арт стил.

SLIKA 2 Pop art 1280x850 Y01 6 in B04 7

Завршниот детал се додава со необични парчиња мебел кои го зачинуваат амбиентот. Тоа е дизајн на ентериер со позадина бидејќи секој предмет има своја приказна. Мора да бидеме внимателни да не претеруваме, бидејќи можеме брзо да го постигнеме спротивниот ефект и така сè изгледа многу кич.

Од сите стилови, овој ја содржи најобемната палета на бои која се карактеризира со силни бои.

Принципи на декорација

Често се карактеризира со употреба на светли бои и шарени слики. Бојата на ѕидовите варира – од жолта до розова и црвена, од сина до сива – всушност, не постојат ограничувања. Често се комбинираат две спротивставени бои.

SLIKA 3 Pop art 1280x8503 R24 7 in G12 7

SLIKA 4 Pop art 1280x8502 N12 7

Мебелот е уникатен, футуристички, изработен од разнобојна пластика и со разни елементи од 60-тите години. Ентериерот е светол, понекогаш кич, смел и иновативен. Постери и слики во стилот на дела од Енди Ворхол и Рој Лихтенштајн се речиси неопходна компонента. Линиите на софите се полукружни, светлата кујнска работна маса и еклектичниот кревет во спалната соба додаваат индивидуалност на ентериерот.

SLIKA 5 Pop art 1280x8504 N07 1

„Живот во виножитото“ – ова може да ги илустрира светло обоените украси од пластика, синтетички влакна, функционални предмети со атрактивен дизајн, повторливи додатоци, постери и ефтини популарни сувенири. Еве неколку начини на кои може да се постигне ефектот поп-арт:

1. Идентични предмети со различни големини се поставени на различни места.

2. Во средината на собата можеме да поставиме голема фотографија со препознатлива слика од луѓе или производи (Че Гевара, кока-кола или Мерилин Монро).

3. Подот е најнеутралниот дел од дизајнот. Може да најдеме светли теписи со лого на познати компании (или тепих со нежна боја со хаотичен дезен), ѕидни плочки со повторливи и препознатливи дезени.

4. Мебелот е во светли бои и има атрактивен дезен, футуристички и необични форми. Исто така има и сјајни површини или пластика.

5. Оптималната поделба на ѕидовите според бојата се постигнува ако едниот ѕид остане крем или беж има на пр. огледало со необична форма или фотографија, а другите ѕидови се во светли тонови, но мора да бидеме внимателни тие да бидат хармонични.

6. Додатоците се направени од пластика или хром, но секогаш во забавни форми – на пр. во форма на женски силуети или херои од стрипови.

Одберете интересни слики и испратете го вашиот дизајн.Ние ќе ги испечатиме на форекс со можност за директно закачување на зид. Погледнете повеќе инфо ТУКА

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *